Seks w czasie ciąży – czy jest bezpieczny?

Ciąża to specyficzny czas w życiu każdej kobiety, wówczas w jej łonie rozwija się nowe życie. Wiele par obawia się uprawiania seksu podczas ciąży – nie wiedzą które pozycje są zdrowe dla dziecka i nie zagrażają również matce. Lekarze są jednak zgodni – ciąża nie jest przeciwwskazaniem do seksu i o ile nie wymaga ona dużego wysiłku, ekstremalnych pozycji oraz kiedy ciąża nie jest zagrożona, nie trzeba się w żaden sposób ograniczać.

Ciąża a seks

Seks to zjawisko fizjologiczne, które korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Poprawia krążenie krwi, powoduje uwalnianie endorfin i wzmacnia naturalną odporność organizmu. W 90% przypadków nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu podczas ciąży, chociaż obawiają się tego zarówno ciężarne, jak i ich partnerzy. Nie ma ryzyka uszkodzenia płodu w czasie stosunku, dlatego też mężczyzna nie musi być przesadnie delikatny. Maluszek jest chroniony przez mięśnie macicy, owodnię i płyn owodniowy, dlatego też jedyne co odczuwa w czasie zbliżenia rodziców to przyjemne kołysanie. Niektóre kobiety w szczególności na późniejszym etapie ciąży może odczuwać dyskomfort w czasie pozycji powodujących głęboką penetrację – wystarczy wówczas zmienić pozycję, a nie od razu rezygnować ze zbliżeń. Seks w czasie ciąży działa rozluźniająco, powoduje wzmocnienie więzi między partnerami, ale ma też inne działanie – zaleca się go ciężarnym, których termin porodu już minął. Podczas zbliżenia w ciele kobiety uwalnia się oksytocyna, dzięki której można przyśpieszyć narodziny maluszka. Bez obaw – przed terminem porodu sam stosunek nie wystarczy, by dziecko pojawiło się na świecie.

Kiedy seks w ciąży nie jest wskazany?

O tym, by zaprzestać zbliżeń w czasie ciąży decyduje lekarz ginekolog lub sama ciężarna, o ile podczas seksu nie czuje się dobrze. Przeciwwskazaniem do uprawiania seksu jest łożysko przodujące stwierdzone po 20 tygodniu ciąży, skrócenie szyjki macicy które może zagrażać przedwczesny porodem, infekcje w obrębie róg rodnych czy krwawienia z dróg rodnych, które nie mają określonej przyczyny. Zazwyczaj wstrzemięźliwość musi trwać kilka tygodni, aż do ustąpienia niepokojących objawów. Zdarza się jednak, że kiedy ciąża jest zagrożona partnerzy muszą zrezygnować ze zbliżeń nawet do czasu rozwiązania. W razie obserwowania niepokojących objawów zawsze warto skonsultować się z ginekologiem, który oceni, czy zbliżenia są bezpieczne dla ciąży.

Seks w II i III trymestrze ciąży

Na początku ciąży kobieta nie czuje większej różnicy podczas uprawiania seksu, jednak w II i III trymestrze powiększająca się macica może utrudniać zbliżenia. Należy wówczas unikać nie tylko pozycji powodujących głębszą penetrację, ale również takich, które uciskają brzuch. Kobieta nie powinna leżeć na brzuchu, problemem może być również pozycja misjonarska, podczas której to partner swoim ciałem będzie uciskał brzuch ciężarnej. Kiedy brzuch urośnie, najlepszym wyborem są pozycje na jeźdźca, na boku czy pozycja od tyłu. Te pozycje są bezpieczne również z tego względu, że nie powodują ucisku żyły głównej i aorty. Okres ciąży wydaje się idealny do zbliżeń – w końcu nie trzeba się martwić o zabezpieczenie, a przyszli rodzice jeszcze przez pewien czas są tylko we dwójkę.

Wiele kobiet ciężarnych cierpi na spadek libido. Często jest to spowodowane spadkiem samopoczucia (wymiotami, nudnościami czy poczuciem zmęczenia), a także lękiem o rozwijający się płód. Tylko nieliczne kobiety w ciąży odczuwają wzmożoną chęć do zbliżeń. Warto pamiętać o tym, że ciężarna jest narażona na infekcje układu rozrodczego, dlatego też zarówno ona, jak i jej partner muszą pamiętać o higienie osobistej oraz o tym, by nie uprawiać seksu podczas pojawienia się nawet łagodnych oznak infekcji. Kobieta w ciąży powinna unikać przygodnych zbliżeń, które mogą okazać się szczególnie niebezpieczne w jej stanie. Zagrażają nie tylko infekcjami takimi jak grzybica czy bakteryjne zapalenie pochwy, ale również chorobami wenerycznymi – kiłą, rzeżączką czy nawet HIV.

Leave a Comment