Seks analny – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Seks analny to specyficzny rodzaj zbliżenia, na który decyduje się tylko część par. Może być stosowany jako urozmaicenie życia seksualnego, a także jest popularną formą zbliżenia w związkach homoseksualnych mężczyzn. Seks analny wymaga zgody ze strony obojga partnerów oraz odpowiedniego przygotowania – podczas stosunku można bowiem łatwo uszkodzić delikatny nabłonek odbytu.

Na czym polega seks analny?

Seks analny to zbliżenie polegający na pieszczotach oraz penetracji odbytu kobiety lub mężczyzny. Nie jest tak popularną formą kontaktów, jak seks dopochwowy czy oralny, ponieważ nie każdy jest zwolennikiem takiego zbliżenia. Seks analny nie musi się wiązać z wprowadzaniem do odbytu członka – mogą to być także palce, wibratory czy nawet…całe pięści. Przyjemność jest odczuwana zarówno przez stronę bierną, jak i czynną, jednak zbliżenie analne wymaga rozluźnienia i odpowiedniego przygotowania. Odbyt nie jest bowiem naturalnie przystosowany do penetracji, dlatego też próba stosunku bez nawilżenia i odpowiedniego zabezpieczenia może zakończyć się niekorzystnie dla zdrowia.

Jak przygotować się do stosunku analnego?

Seks analny niesie ze sobą wiele obaw, dlatego też nie można kogoś zmusić na siłę do tego rodzaju zbliżenia. Strona czynna, jak i bierna bez odpowiedniego rozluźnienia nie będą w stanie odbyć stosunku. Osoby przygotowujące się do stosunku analnego często obawiają się własnej reakcji w przypadku kontaktu z treścią jelit. Odbytnica jest pusta, wypełnia się dopiero na krótko przed wypróżnieniem, mimo tego niektórzy wolą wykonać dodatkowe zabiegi higieniczne, jak lewatywa. Dzięki temu można oczyścić jelita i pozbyć się zalegających w nich większych grudek kału. Nie oznacza to jednak, że odbytnica będzie idealnie oczyszczona – z tym należy się liczyć planując takie zbliżenie. Konieczne jest zastosowanie żelu nawilżającego na bazie wody, który ułatwi penetrację odbytu i zapewni optymalny poślizg (ta część ciała nie jest wilgotna jak pochwa).

Specjaliści zalecają delikatne pieszczoty, które zachęcą do stosunku i pozwolą na czerpanie satysfakcji ze zbliżenia – można pieścić penisa czy srom, a także sam odbyt poprzez delikatny masaż. Pierwszy raz podczas seksu analnego powinien być ostrożny i delikatny – nie zawsze strona bierna jest na tyle rozluźniona, by udało się jej przyjąć członka. Czasem warto z tym poczekać, by żaden z partnerów nie zraził się do tego typu zbliżenia. Jeśli podczas stosunku analnego odczuwa się dyskomfort czy nawet ból, należy przerwać zbliżenie. Za nieprzyjemne doznania może odpowiadać nadmierne napięcie czy zbyt mała ilość lubrykantu.

Zagrożenia związane ze stosunkiem analnym

Seks analny nie jest fizjologiczny, dlatego też wiąże się z pewnymi rodzajami zagrożeń. Podczas tego typu zbliżenia strona czynna powinna stosować prezerwatywę – w czasie zbliżenia analnego nie ma ryzyka zajścia w ciążę (chyba że sperma zostanie przeniesiona w okolicę pochwy np. podczas pieszczot), jednak istnieje takie samo ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi, jak w przypadku zbliżenia waginalnego i oralnego. Podczas seksu analnego członek może mieć kontakt z bakteriami E. Coli bytującymi w jelitach, które mogą doprowadzić do infekcji w obrębie ujścia cewki moczowej. Prezerwatywa chroni przed zakażeniem, zapewnia bezpieczeństwo i higieniczne warunki w czasie zbliżenia. Bezpośrednio po penetracji analnej nie powinno dojść do zbliżenia waginalnego, ponieważ bakterie kałowe mogą zostać przeniesione do pochwy i powodować rozwój stanu zapalnego.

Częste uprawianie miłości analnej może zwiększać ryzyko zachorowania na hemoroidy czy wypadanie odbytnicy. Nieprawidłowe przygotowanie do zbliżenia może spowodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe związane z otarciem delikatnej śluzówki, czemu może towarzyszyć pieczenie, dyskomfort czy nawet krwawienie z odbytu. Seksu analnego nie powinny uprawiać osoby cierpiące na żylaki odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wypryski, kłykciny kończyste czy cierpiące na stany zapalne w obrębie odbytu.

Leave a Comment